UBT
Informacion per Studentet FEA-s PDF Printoni E-mail
FEA_Kerk. & Stand. TD., MsC_PhD..doc


FAKULTETI I EKONOMISĖ & AGROBIZNESIT

KĖRKESAT DHE STANDARDET PĖR:

1. Tema e diplomės (pėr mbrojtjen e diplomės sė nivelit tė parė).

Mbėshtetur nė Udhėzimin Nr.15. dt.04.04. 2008 te MASH “Pėr organizimin e studimeve nė Institucionet Publike tė Arsimit tė Lartė, Pika VIII..4, “pėr fitimin e diplomės sė nivelit tė parė (DNP) parashikohet pėrgatitja e njė teze diplome pa kėrkesa pėr orgjinalitet tė veēantė”.

Teza e diplomės pėr nivelin e parė tė studimeve duhet tė jetė njė studim rasti, mbėshtetur nė teorinė dhe praktikėn e pėrfituar nė tė paktėn dy module. Njė strukturė e thjeshtė e njė teme diplome tė tillė do tė ishte si mėposhtė:

Nr

PROBLEMATIKA

Pėrafėrsisht nr. faqeve

1

Pėrcaktimi i njė problemi qė do tė studiohet. (Titulli i Temės). Supozohet njė problem i thjeshtė qė duhet tė atakojė informacion, tė paktėn nga dy module. (Rast Studimi)

2

Vėndi (ndėrmarrja) ku do tė kruhet studimi. (Presupozon, njė ndėrmarrje, njė banke, ose...)

3

Metodollogjia

rreth 2 faqe

 1. Qėllimi-Objektivi kryesor dhe specifik

rreth 1 faqe

 1. Rezultatet e pritura

rreth 0.5 faqe

 1. Burimet e informacionit.

rreth 0.5 faqe

1

Njė vlerėsim i pėrgjithshem pėr ndėrmarrjen. (Presupozon, te gjithė elementet dhe veprimtaritė qė e pėrbėjnė atė)

rreth 2 faqe

2

Probleme shqetesuese me tė cilat pėrballet veprimtaria aktuale nė ndėrmarrje.(Presupozon, nje vlerėsim tė pėrgjithėshėm, FMDK)

rreth 2 faqe

3

Problemi qė do tė jetė nė fokus tė studimit. (Presupozon, preēizimin e problemit)

4

Konsiderata, analizė, vleresime pėr problemin e marrė nė analize

(Presupozon, zbėrthimin dhe trajtimin e problemit)

rreth 10-12 faqe

5

Konkluzione. (Presupozon, disa pėrfundime)

rreth 1 faqe

6

Literatirė.

2. Teza e diplomės (pėr mbrojtjen e diplomės sė nivelit tė dytė)

Mbėshtetur nė Udhėzimin Nr.15. dt.04.04. 2008 te MASH “Pėr organizimin e studimeve nė Institucionet Publike tė Arsimit tė Lartė, Pika VIII..4, “pėr fitimin e diplomės sė nivelit tė dytė (DND) parashikohet pėrgatitja e njė teze diplome qė presupozon njė punė e pėrgatitur nė mėnyrė tė pavarur dhe krijuese nga studenti.

Nr

PROBLEMATIKA

Pėrafėrsisht nr. faqeve

1

Pėrcaktimi inje problemi qė do te studiohet. (Titulli i Tezės)

2

Vėndi (ndėrmarrja) ku do tė kruhet studimi. (Presupozon, njė ndėrmarrje, njė bankė, ose...)

3

Metodollogjia

rreth 3 faqe

 1. Qėllimi-Objektivi kryesor i studimit dhe disa objektiva specifikė

rreth 1 faqe

 1. Rezultatet e pritura

rreth 1 faqe

 1. Burimet e informacionit

rreth 0.5 faqe

 1. Metoda qė do tė pėrdoret pėr analizė.

rreth 0.5 faqe

Pėrmbajtja e punimit tė tezės sė diplomės

rreth 27-32 faqe

1

Njė prezantim i shkurtėr i problemit qė do tė studiohet

rreth 1 faqe

2

Prezantimi i teorisė qė njihet nga studenti, nė dobi tė problemit qė do tė analizohet. (Presupozon, ēfar ka pėrvetėsuar studenti gjatė viteve tė shkollės dhe qė e ndihmojnė atė pėr analizėn e problemit)

rreth 2 faqe

3

Probleme shqetesuese me tė cilat pėrballet veprimtaria aktuale nė ndėrmarrje. (Presupozon, njė vlerėsim tė pėrgjithėshėm, FMDK)

rreth 2 faqe

4

Problematika qė do tė analizohet nė kuadėr tė studimit dhe supozimet e mundėshme

rreth 1 faqe

5

Mbledhja, pėrpunimi dhe analiza e tė dhėnave. (Presupozon, metodat qė do tė pėrdoren dhe zbatimi i tyre)

6

Konsiderata, analizė, vleresime dhe trajtim i problemit. (Presupozon, zbėrthimin dhe trajtimin e problemit) 

rreth 20-25 faqe

7

Konkluzione dhe rekomandime. (Presupozon, disa pėrfundime dhe rekomandime kryesore)

rreth 2 faqe

8

Literaturė.

FAKULTETI I EKONOMISĖ & AGROBIZNESIT
FAKULTETI I EKONOMISĖ & AGROBIZNESIT

PRIORITETE TE KERKIMIT SHKENCOR:


Dep. Matematikė – Informatike

 1. Modelimet matematike dhe sistemet e informacionit te drejtimit.

Dep. Financė – Kontabilitet

 1. Strategjitė dhe politikat e financimit tė sipėrmarrjeve private nė dobi tė zhvillimit tė qėndrueshėm tė tyre.

Dep. Ekonomi & Politikė Agrare

 1. Strategjitė dhe politikat e zhvillimit rural tė integruar.
 2. Zhvillimet rajonale dhe politikat e integrimit rajonal dhe ndėrrajonal.
 3. Politikat bujqėsore , analizat dhe vlerėsimi i tyre.

Dep. Drejtim Agrobiznesi

 1. Strategjitė e menaxhimit tė inputeve dhe outputeve nė bujqėsi.
 2. Strategjitė dhe politikat e menaxhimit tė Agrobiznesit.
 3. Strategjitė dhe politikat e integrimit tė fermerėve nė tregje.
 4. Strategjitė e marketingut qe synojne shtimin e vleres se produkteve.

REFERUAR PRIORITETEVE TE KERKIMIT SHKENCOR_

_Drejtime te Studimit & Kerkimit ne Master & Doktorature

Dep. Drejtim Agrobiznesi

 1. Menaxhimi i Ndermarrjeve; Sipermarrja & Biznesi i Vogel; Menaxhimi i Fermave, Marketingu & Marketingu Agrar; Kooperimi & Integrimi ne Bujqesi; Drejtimi i Marketingut; Organizimi i Prodhimit, Menaxhimi i Burimeve Njerezore; Biznesi Nderkombetar; Politikat e Ēmimeve dhe te Produkteve Bujqesore; E Drejta e Biznesit; Politikat e Menaxhimit te Agrobiznesit, Menaxhimi i Cilesise, Kerkim dhe Analize Tregu etj.

Dep. Ekonomi & Politikė Agrare

 1. Zhvillimi Rural i Qendrueshem, Politikat e Bujqesise & Ushqimit; Analiza e Politikave Agrare; Zhvillimi i Agroturizmit; Arsimimi dhe Ekstensioni Bujqesor; Ekonomia e Prodhimit Bujqesor; Menaxhimi i Zhvillimit te Qendrueshem; Ekonomia e Bujqesise; Filierat Agroushqimore_Analizat & Politikat; Ekonomia & Menaxhimi i Burimeve Natyrore; Ekonomi Agroushqimore etj.

Dep. Matematikė – Informatike

 1. Optimizimi Ekonomik; Sistemet e Informacionit te Drejtimit etj.

Dep. Financė – Kontabilitet

 1. Menaxhimi Financiar; Kontabilitet; Analize Financiare; Tregjet & Institucionet Financiare;Financat Publike; Vleresimi i Ndermarrjeve, Analiza e Investimeve, Drejtimi i Rrisku, Analize Kostoje etj.

FAKULTETI I EKONOMISĖ & AGROBIZNESIT
KERKESAT & STANDARDET PER PUNIMIN E

MIKROTEZES

Pėr fitimin e Gradės Shkencore “Master”, parashikohet pėrgatitja e nje mikroteze, qė presupozon njė punim shkencor - punė e pavarur e studentit, nėn mbikqyrjen dhe udhėheqjen e drejtuesit shkencor.

Nr

KERKESAT DHE STANDARDET

1

Pėrcaktimi i problemit qė do tė studiohet.(Titulli i Mikrotezės)

2

Rajoni dhe subjektet ku do tė kruhet studimi. (Presupozon njė ose me shumė prefektura dhe njė numėr subjektesh brėnda tyre…)

3

Ēfar e justfikon ndėrmarrjen e kėtij studimi dhe hipoteza/t bazė

4

Metodollogjia

 1. Qėllimi-Objektivi kryesor dhe objektivat specifikė

 1. Rezultatet e pritura (Presupozon, pėrfundime qė do tė arrihen, duke u mbėshtetur nė realizimin e objektivave specifikė)

 1. Burimet e informacionit.(Presupozon, literaturėn, puėnėn nė tavoline dhe punėn nė terren)

 1. Metoda qė do tė perdoret pėr analizė. (Presupozon, prezantimin qartė tė metodės sė studimit)

5

Pėrmbajtja e punimit tė mikrotezės

6

Njė prezantim i shkurtėr i problemit qė do tė studiohet

7

Prezantimi i teorisė nė kuadėr tė problemit qė studiohet. (Presupozon, njė prezantim tė qartė dhe tė saktė tė literatures dhe tėautorėve qė kanė studiuar nė kėtė  fushė, si dhe referencat pėrkatėse)

8

Probleme shqetesuese me tė cilat pėrballet veprimtaria aktuale e subjekteve nė analize pėr rajonin e marrė nė studim. (Presupozon, njė vlerėsim tė  pėrgjithėshėm, FMDK

9

Problematika qė do tė analizohet nė kuadėr tė studimit dhe supozimet e mundėshme

10

Mbledhja, pėrpunimi dhe analiza e tė dhėnave. (Presupozon, grumbullimin, perpunimin dhe analizen e te dhenave)

11

Konsiderata, analizė, vlerėsime dhe trajtim i problemit. (Presupozon, zberthimi i problemit dhe interpretimin e dukurive)

12

Konkluzione .(Presupozon, disa pėrfundime kryesore)

13

Rekomandime. (Presupozon, disa rekomandime, mbi bazėn e rezultateve tė arritura).

14

Literaturė

KERKESAT & STANDARDET PER PUNIMET E DOKTORATURES

(TEZA E DOKTORATURES)

Pėr fitimin e Gradės Shkencore “Doktor i Shkencave”, KERKOHET pėrgatitja e nje studim kompleks (teza e doktoratures), qė presupozon njė punim te mirefillt shkencor - punė origjinale e kandidatit, e realizuar plotesisht nėn mbikqyrjen dhe udhėheqjen e drejtuesit shkencor.

Nr

KERKESAT DHE STANDARDET

FAZA E PARE

1

Pėrcaktimi i problemit qė do tė studiohet (Titulli i Tezes se Doktoratures)

2

Rajoni dhe subjektet ku do tė kryhet studimi. (Presupozon njė rajon perfaqesuse, nje numer ndermarrjes perfaqesuse te nje industrie, ose….)

3

Metodollogjia e studimit (kerkimit): Presupozon:

 1. Ēfar e justifikon ndėrmarrjen e kėtij studimi.
 2. Qellimi i studimit.
 3. Hipoteza/t bazė.
 4. Objektivi/at kryesore.
 5. Objektivat specifikė.
 6. Rezultatet e pritura. (Presupozon, identifikimin e disa pėrfundimeve qė do tė arrihen, duke u mbėshtetur nė realizimin e objektivave specifikė).
 7. Burimet e informacionit. (Presupozon, literaturėn, punėn nė tavoline dhe nė terren).
 8. Metoda e kerkimit dhe analizės. (Presupozon, prezantimin qartė tė metodės sė studimit).

4

Pėrmbajtja e punimit tė mikrotezės. (Presupozon, problematiken qe do te studiohet).

FAZA E DYTE

1

Njė prezantim i shkurtėr i problemit qė do tė studiohet

2

Prezantimi i teorisė nė kuadėr tė problemit qė studiohet. (Presupozon, njė prezantim tė qartė dhe tė saktė tė literatures dhe tė autorėve qė kanė studiuar nė kėtė fushė, si dhe referencat pėrkatėse)

3

Pergatitje e dokumentacionit per grumbullimin e te dhenave, testimi i pyetesoreve, vleresime teknike, ekonomike dhe statistikore per niveli e perfaqesimit te mostres se zgjedhur per studimin

4

Mbledhja, pėrpunimi, analiza e tė dhėnave. Terheqje e konkluzioneve. (Presupozon, grumbullimin, perpunimin dhe analizen e te dhenave)

5

Identifikim i problemeve me shqetesuese me tė cilat pėrballet veprimtaria aktuale e subjekteve nė analize pėr rajonin e marrė nė studim. (Presupozon, njė vlerėsim tė pėrgjithėshėm dhe te thelle, FMDK

6

Identifikimi i problematikes qė do tė analizohet nė kuadėr tė studimit dhe supozimet e mundėshme

7

Analizė, konsiderata, vlerėsime dhe trajtim i problemit. (Presupozon, zberthimi i problemit dhe interpretimin e dukurive)

8

Njė pėrmbledhje ekzekutive (Ecxecutive Summary)

9

Konkluzione. (Presupozon, disa pėrfundime kryesore)

10

Rekomandime. (Presupozon, disa rekomandime, mbi bazėn e rezultateve tė arritura).

11

Literature.

FAZA E TRETE

1

Prezantimi dhe mbrojtja e tezes se doktoratures

FAKULTETI I EKONOMISĖ & AGROBIZNESIT

7

 

WEBMASTER:: Fabjan Lashi::
Ndihmuan:: Xhoni Gero - Blenard Spaho::